Tel : 0212 543 07 57
Biz sizi arayalım
İsim : Telefon :
osmanlı şerbetçiosmanlı şerbetçileriosmanlı şerbetosmanlı şerbet
Osmanlı Şerbeti

Osmanlı şerbeti

Sayfa Hizmet Alanları

şerbetler, osmanli şerbetleri, demirhindi şerbeti, şerbetçiler, meyan serbeti, meyan kökü şerbeti

Osmanlı şerbeti adından da belli olduğu üzere Osmanlı dönemine ait bir içecek türüdür. Osmanlı şerbeti Osmanlı döneminde bakır güğümleri içerisinde servis edilmekte ve genel de bakır güğüm içerisine gül şerbeti veya kızılcık şerbeti koyulurdu. Bakır güğümlerin özelliği içine koyulan sıvıları soğuk tutabilmesi, sıcak ise sıcaklığı muhafaza edebilmesi ile bilinir. Bugün ülkemizde Osmanlı şerbeti dağıtımı halen devam etmektedir. Bilhassa ramazan eğlencelerinde Osmanlı şerbetçileri fazlasıyla faal görev almaktadır.

Yıllardır edindiğimiz tecrübeyle konuşmak gerekirse, ramazan aylarının sıcak dönemlere denk gelmesi sebebi ile şerbet dağıtımlarımızı hayli arttırmıştır. İnsanlar ramazan ayında iftara gelecek olan misafirlerine hava sıcak olduğu takdirde soğuk içecekler ikram etmeyi tercih ederler.Osmanlı şerbet güğümü içerisinde dilerseniz gül şerbeti, dilerseniz kızılcık şerbeti veya limonata ikram ettirebilirsiniz. Bu Osmanlı şerbeti ikramı sizlerin tercihlerinize bırakılmıştır.Şerbet dağıtımı yapacak olan yetkili arkadaşımız sırtında bakır güğümü, belinde bakır bardaklığı ile Osmanlı şerbet servisi yapılacak olan doğum günü, sünnet düğün, düğün, kına gcesi gibi bölhelere gelmekte ve sizlere hizmetini vermektedir.


Şerbet tarifleri

Efendim yukarıda sizlere Osmanlı şerbetleri ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık bu kısımda ise şerbet tarifi ile ilgili bilgiler vereceğiz. İftar yemeklerinize katılacak olan misafirlerinize gül şerbeti, kızılcık şerbeti, meyan şerbeti ve loğusa şerbeti veya limonata ikram etmek isteyebilirsiniz. Bu nedenle de şerbet tarifleri hususunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.Osmanlı şerbetleri tarifleri konusuna geldiğimizde bizlerin sahip olduğu bilgiye dayanarak şerbet konseptinde dört tip şerbet kullanılır. Kızılcık şerbeti, gül şerbeti, meyan şerbeti ve loğusa şerbeti. Her dört şerbet tariflerinde de şeker muhakkak kullanılmalıdır.

Gül şerbeti tarifi ile başlayalım efendim. Gül şerbeti için kullanılan malzemeler; 100 gr gül yaprağı, 25 ml. Limon suyu 150 gr. Şeker ve 1 lt su. Adet arttıkça bu tarife oranla malzeme gramajlarını arttırınız. Hazırlamış olduğunuz şerbeti bir gün boyunca bekletmeniz tadını bir kat daha arttıracaktır. Kızılcık şerbeti tarifi; yarım kg. kızılcık, 200 gr toz şeker, 2 su bardağı su ve iki tatlı kaşığı limon suyu. Kızılcık şerbetinde de dağıtım adedi arttıkça kullanılan malzeme gramajı artacaktır. Efendim bizler ajans hokkabazlar olarak Osmanlı şerbeti türlerine siz müşterilerimizin talep ettikleri özel günlerine gönderimini sağlıyoruz. Yıllara dayanan hijyenik hizmet disiplinimizle uzun yıllar daha birlikte olmak dileğiyle.


şerbetler | osmanli şerbetleri | demirhindi şerbeti | şerbetçiler | meyan serbeti | meyan kökü şerbeti |

sayac Web Metrics and Site Analytics by NextSTAT